B. Manning: Co mě dělá milovaným v Božích očích?

brennan

Volný překlad z kázání B. Manninga ve filmovém zpracování s názvem Brennan. Film vřele doporučuji. Bohužel k němu nejsou titulky, úryvek z filmu (překlad ukázky od  3.minuty)  jsem umístil na Vimeo. 

Dovolte mi abych se zeptal: „Co vás dělá milovanými v Božích očích? Co dělá Brennana Manninga milovaným v Božích očích? Protože jsem před 49 lety dal svůj život Ježíši? Miluje mě Bůh proto, protože jsem věnoval 42 let svého života kázání evangelia? Miluje mě Bůh, protože se starám o chudé? Miluje mě Bůh, protože se modlím každý den 2 hodiny?  Miluje mě Bůh, protože pracuji s alkoholiky, závislými a nakaženými HIV? Jestli něčemu takovému věřím, jsem farizeus!
Bratři a sestry, evangelium milosti dává jasně najevo, že Bůh nás miluje tak jak jsme, ne takové jakými bychom být měli. Protože nikdo není takový, jaký by měl být. Ne já, ne vy, ne Jim a dokonce ani váš pastor Mark. Pomyšlení na to, že Bůh mě miluje tak hluboce a bezpodmínečně mi může znít jako šílenství. A to protože to také je. On miluje takovým způsobem, který přesahuje lidské chápání a který se vymyká jakékoliv lidské imitaci. A proto tu dnes před vámi můžu stát s unikátní teologickou jistotou. A s mocí a silou Božích vlastních slov, které prohlašují: „Bůh tě miluje takového, jaký jsi, ne takového, jakým bys měl být, protože- znovu, nikdo není takový, jaký by měl být.

Takže, věříš, že tě Bůh miluje? Většina křesťanů říká, že ano. Ale nevěří. Myslí si, že je Bůh miluje nějakým vágním a nejasným způsobem. Ale bylo by pro ně téměř nemožné říct, že hlavní esence jejich života je milostný vztah a to ne jen tak ledajaký. Ale jak ho nazval G.K. Chesterton: Šílený (zuřivý) milostný vztah. Opravdu věříte tomu, že vás Bůh miluje bez ohledu na vaše zásluhy nebo přečiny? Bez ohledu na vaši věrnost nebo nevěrnost? Že vás miluje s ranním sluncem a s večerním deštěm. Bez zaváhání, limitu, hranic, zlomových okamžiků. Bez ohledu na tom, co se děje, On tě nemůže přestat milovat.

Já tomu věřím. Ale jsem plný paradoxů. Věřím Bohu celým svým srdcem, ale když vidím 300 tisíc lidí spláchnuté tsunami v jihovýchodní Asii nebo když vidím 6 leté děcko vytrhnuté z náruče matky díky hurikánu Katrina. Když vidím 9letou holčičku znásilněnou sexuálním maniakem. Nebo 4 letého chlapce přejetého opilým řidičem. Říkám si, jestli Bůh vůbec existuje. Věřím mu a stejně ztrácím odvahu. Miluji a nenávidím. Cítím se špatně kvůli tomu, když se cítím dobře. Cítím se vinný, když se necítím vinen. Jsem doširoka otevřený a jsem uzamčený. Důvěřuji a přitom jsem podezřívavý. Jsem upřímný a stejně hraji hry. Aristoteles řekl: Jsem racionální zvíře. Já říkám: Jsem anděl s neuvěřitelnou chutí na pivo. Ber mě tak nebo nech být, ale to je skutečný Brennan. Víte, jak jsem vám říkal, že jsem horší než Jim? Celkem nedávno jsem se probudil na ulici v opileckém deliriu. Kdyby jste mě tam viděli, mohli byste si říct, co to je za pobudu, nedívej se tím směrem, je to jenom hnusná špína. A ta špína byl Brennan Manning. Božství nebeského Otce a Ježíše mě milovala stejně i tohle ráno, když jsem byl ve stavu velké hanby, jako teď, když jsem v Boží milosti. Protože Jeho láska není nikdy, nikdy, nikdy založená na našem výkonu. Není nikdy podmíněna naším stavem izolace nebo deprese. Nikdy se nemění, nikdy nebledne. Láska Božího Syna Ježíše je spolehlivá.

Milí přátelé, tohle není něco, co jsem vyčetl z knížky nebo slyšel na kázání. Tohle je Ježíš mé životní cesty….

Jim se mě zeptal: Brennane, věříš opravdu, že tě Bůh miluje takového jaký jsi a ne takového jakým bys měl být? Odpověď zní: Ne, ale snažím se. Přátelé, tohle není nějaká poezie. Ježíš ví moc dobře, co nás zraňuje a jaké jsou naše nedostatky a kde je naše chudoba. Ví, kde je naše bolest. Jeho příslib k nám je: Pojď ke mně. Ne do církve, ne na studium bible, ne na konferenci, ne na film, ale ke mně. Ty, pojď ke mně. Ať už jsi celibátník nebo promiskuitní.  Ať jsi ženatý nebo jsi svobodný. Nebo ať už máš nemanželské dítě nebo soudíš někoho, kdo má nemanželské dítě. Nečekej na to, až budeš perfektní a dáš si všechno dohromady. Až budeš svobodný od hříchu, sobectví, nepoctivosti, neupřímné lásky… ale přijď hned! Zraněný. Vystrašený. Naštvaný. Osamělý. Prázdný. Deprimovaný. Zoufalý.. A já se s tebou setkám tam, kde jsi. Protože tě miluji takového jaký jsi a ne takového jakým bys měl být. Protože nikdo z nás není takový, jaký by měl být.

Jak řekl svatý František bratrovi Dominicovi, když opouštěl Umbrii… Nazdárek..

https://vimeo.com/323785999

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>