Je křesťanství v Evropě morálně horší náboženství než Islám?

ChristianityIslam

Nedávno jsem zaregistroval článek, který mne celkem překvapil co do obsahu. Píše se v něm, že nějaký muslim konvertoval ke křesťanství a jeho maminka se zhrozila, co je to za hrozné náboženství, že se tam kouří cigarety a pije alkohol. Chtěl bych se trošku podívat na to, co se tento článek snaží implikovat (a jak to vidím já).

V první řadě je třeba si uvědomit, co formuje člověka v jeho hodnotách, životních postojích, prioritách, charakteru a stylu života. Člověk si musí uvědomit, že aby přežil ve světě, ve kterém se nachází, musí s ním nějakým způsobem kooperovat, musí se snažit být od něj přijat. Pokud se nedokáže sžít s prostředím, ve kterém vyrůstal a které ho formovalo, musí najít jiné prostředí nebo odejít někam jako poustevník do neznáma mimo civilizovaný svět. Nicméně od mladistvých let existuje enormní tlak na každého jednotlivce, aby se přizpůsobil okolí a prostředí, ve kterém se nachází. Velmi významný je potom také vliv a působení rodinného zázemí, autorit a v neposlední řadě také genetické dispozice zděděné po předcích.

Tyto všechny predispozice si člověk nevybírá a nemůže je nijak ovlivnit. Jak postupně dospívá- jeho integrita a charakter se těsně spojuje s těmito vnějšími činiteli. Takže například, pokud vaši rodiče a poté přátelé, budou celé vaše dětství, mládí a dospívání kouřit nebo pít alkohol, nebude vám to připadat jako něco, co by bylo špatné. Pokud ale budete vyrůstat v nějaké ortodoxní teokratické společnosti a rodině, bude to pro vás jedno z nejhorších zel na Zemi. Stejně jako když budete vyrůstat třeba v komunitě Amišů, budete mít naprosto jiný pohled na svět a na to, jaké hodnoty jsou prioritní a co je a co není morální.

Každé prostředí až už ortodoxně náboženské nebo ateisticko- humanistické sekulární, které jsou rozšířeny u nás má nějaký určující dopad na každého, kdo je formován takovým prostředím. Nejde ze dne na den předělat člověka, který byl roky a roky nějak a něčím formován. Skutečně se nedomnívám, že náboženské společnosti vychovávají nějak lepší lidi než ateistické. Ateisté-humanisté nerozumí ortodoxním náboženským společenstvím a stejně tak tyto náboženství asi příliš nerozumí těm sekulárním. Pokud mě ateistická maminka nebo tatínek naučí, že se nemá krást a lhát a podvádět nepotřebuji kazatele nebo imáma, který mi to každou neděli bude tlouct do hlavy desaterem nebo Koránem. Člověk se samostatně rozvíjí na základě vlivu svého okolí.

Pamatuji se, že jsem jako malý kluk ukradl z obchodu čokoládovou tyčinku. Byl jsem sám. Výčitky svědomí byly tak veliké, že jsem se asi po sto metrech otočil čelem vzad a šel tu tyčinku vrátit zpátky do obchodu. Jenže když jsem byl pak trochu starší, v partě jsem se chtěl předvést a tu tyčinku jsem přeci jen vzal. Vidíte jak funguje prostředí? Každý to známe. Pod tlakem okolí a okolností a vlivů uděláme věci (zvláště jako nezralí mladí jedinci), které by jsme jinak neudělali, protože víme, že jsou špatné. Ale touha zapadnout, touha být přijat okolím je často silnější než naše svědomí. Ostatně na tomto základě fungují i všechny náboženské sekty (ty „křesťanské“ nevyjímaje)

Je tedy islám lepší náboženství než křesťanství, protože se tam nekouří, nepije, nejí vepřové atd.? No, jelikož pro mne křesťanství není náboženství ale OPAK náboženství, je celá tato otázka postavená zcela mimo. Náboženství je o vybuzení a oživení vlastního tělesného já, aby jsme se mohli líbit Bohu a mohli být přijati skrze náš výkon. Křesťanství je smrt našeho já a mrtvola už žádné výkony nepředvádí. Přesto se nejedná o žádnou askezi skrze sebe-umrtvování, ale jedná se o duchovní neviditelnou skutečnost, která nabývá platnost pouze skrze víru. Askezí a sebe-disciplínou lze skutečně dosáhnout značných výsledků na jakémkoliv náboženském poli. U lidí to stoprocentně bude stačit na vizitku zbožného muže či zbožné ženy. Problém je, že u Boha to stačit nikdy nebude.

Jelikož jsou Boží věci pro svět a tělesné smýšlení bláznovstvím, velmi by mne udivilo, kdyby jakýkoliv nový konvertita plně porozuměl tajemství evangelia hned. Je logické, že v náboženském smýšlení bude nějakou dobu setrvávat a bude porovnávat etiku a morální standart lidí praktikující křesťanství. Máme v sobě zakódované náboženské smýšlení, že náš výkon a charakter je jakousi vizitkou naší víry. Křesťané, kteří jsou opravdu přikryti Boží milostí se ale nepotřebují světu ukazovat jako morálně vyšší. Nepotřebují dokazovat komukoliv, že jsou ti lepší, a proto jsou Bohem více milovaní. Protože oni vědí, že lepší nejsou, i když je jejich vnější život v pořádku dle společenského standartu. Oni vědí, že jejich jediným a zároveň všemi dobrými skutky je Kristus. Nemají už vlastní spravedlnost, která je ze zákona. Spravedlnost na základě skutků a výkonu. Neporovnávají, které společenské aktivity jsou horší, jestli kouření. pití, nadměrná konzumace masa, závislost na sladkém, sledování nevhodných filmů nebo souzení druhých. Oni zemřeli spolu s Kristem hříchu, ale přesto zažívají v tomto těle a v tomto světě zkušenost ztraceného hříšníka, pro kterého je jedinou nadějí Boží milost.

Miluj tak, jak si tě Bůh zamiloval a naplníš zákon. Otázka je, jestli se více zaměřujeme na sebe a svůj výkon a to jak vypadáme před světem nebo před Bohem. Spasený člověk nemůže být od Boha více či méně milován, Jeho láska je stálá a přesahuje smrt až do věčnosti. My se musíme naučit nechat se od Boha milovat a zanechat toho nekonečného skutkaření ve všech jeho podobách a nekonečného souzení toho, kdo se jak chová. Protože jak měříš drahý křesťane, tak ti bude naměřeno. Láska je nade vším, dokonce i nad vírou a nad nadějí.

A tak zůstává víra, naděje, láska – ale největší z té trojice je láska.
(1. Kor. 13:13)

 

3 thoughts on “Je křesťanství v Evropě morálně horší náboženství než Islám?

 1. …ďalší výborný článok!!!
  Práve som dočítal najnovšie články na http://www.baranokbozi.sk a som dosť zhnusený!!!
  Chlapec začal velmi dobre, ale po nejakej dobe ho to začalo podozrivo ťahať ku skutkom.
  Dokonca zašiel tak ďaleko, že „buď si spasený komplet alebo nič!“
  …musíš NEKONAŤ SKUTKY
  Chlapec to krásne zabalil do celofánovej fólie, že nesmieš už chcieť páchať hriechy úmyselne,
  ak sa ti nejaký páči a páchaš ho, tak tvoja spása nie je platná.
  Takže všetci krestania, ktorí radi fajčia, su de fakto aj de iure V PRDELI.
  Nechcem sa tu znova zbytočne rozčúliť, ale mne to pripadá, ako dáva ludí pod zákon.
  Pritom to funguje úplne inak, ale to by musel mať niečo naštudované o démonoch a odžité v súbojoch s nimi.
  Asi by mu otvoril oči Dereck Prince aj keď aj on dával ludí pod zákon, ale podstatu zviazaností odhalil v plnej paráde.
  Tvoj web je kks asi už posledný maják pre mňa tak nech bliká… „SVIETI JASNE DO DIALKY OSTATNÝM KRESŤANOM“
  …zaujimál by ma tvoj názor na posledné články na baranokbozi.sk, sú hneď po článku o 7-ich zradách Ježiša.

  želám Ti prima deň.

  Robo


  1. Ahoj Robo, hele Marian je zpět v katolicismu a obdivu „svatých“ a jejich velkých činů pro Boha. Po Zemi ale chodil jen jeden svatý a tím je Kristus Ježíš.. Dle mého, jak to čtu, si to naprosto odporuje se zbytkem toho, co psal předtím, takže si myslím, že by měl buď začít nový web nebo většinu článků smazat. Já teď nemám moc čas psát, studuji jednu podle mě velmi osvobozující Boží pravdu, kde Kristus je opravdu úplně vším, ale brzy začnu zase nějakou sérií článku a možná přeložím i nějaká videa… Díky a přeji Boží pokoj Tobě..


   1. Ahoj,
    no mňa to náramne vystrašilo, dneska zase postol jeden článok, povytrhávané verše z kontextu… už to do očí bije, jak to vyskakuje na čitatela.
    Držím ti palce, keby si niekedy potreboval pomôcť s grafikou webu, som ti k dispozícii.
    „Drž sa bratu“


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>