Menstruační kalíšky versus tampóny

kalisek

Milé ženy,

cítím povinnost se s vámi podělit o zkušenost, kterou jsem udělala a která je pro mě velmi pozitivní:

Nevím, zda některá z vás již slyšela o takzvaných menstruačních kalíšcích. Jedná se o produkt pro ženy vyvinutý ženou, tudíž nesmírně praktický. A nejen to, je navíc finančne výhodný, neboť vám vydrží několik let, ekologický (nezatěžujete životní prostředí tisíci tampónů a vložek) a zdravotně nezávadný. Oproti tomu klasické tampóny a vložky vás nejen připravují o velké množství peněz, ale zároveň znamenají i vysoké riziko pro vaše zdraví, neboť obsahují látky, které se vstřebávají do děložní sliznice a zvyšují riziko TTS (syndromu toxického šoku), HPV (rakoviny děložního čípku), rakoviny dělohy a dalších závažných onemocnění. (Více informací na téma „Šokující pravda o tampónech“ najdete v níže uvedeném článku Kampaně za pravdu v medicíně.)

Je velmi pozoruhodné, jak málo se o kalíšku mluví (menstruace je vůbec v naší společnosti nepříjmené tabu , chystáme na toto téma v budoucnu celý článek), některé ženy o něm skutečně ještě vůbec neslyšely, přestože pro mne (a z ohlasů žen, kterým jsem ho doporučila, nejen pro mne) přináší oproti vložkám a tampónům jen VÝHODY.

Z důvodů – jak jinak než finančních, kdy ohrožují zisk drogistických a farmaceutických výrobců – nejsou na kalíšek prakticky žádné reklamy. Ženy si o něm říkají mezi sebou a ne zřídka vůbec musí o jeho existenci informovat své gynekology!

Já jsem se o kalíšku dozvěděla rovnež od žen (na semináři Jak otěhotnět skvělé Dominiky Špačkové – www.dominika.cz), vyzkoušela jsem ho, a cítím potřebu sdělit tuto informaci dál, neboť jsem z něj naprosto nadšená!!

Zde je ve stručnosti má osobní zkušenost:

1) kalíšek můžete mít zavedený až 12 hodin, takže odpadá nepříjemná výměna tampónů či vložek. Já osobně s ním vydržím od rána do večera a pak po celou noc.
2) kalíšek neproteče, tedy pokud máte správnou velikost a je správně zavedený. Ať děláte cokoliv v jakékoliv poloze, nemusíte se bát. Což jsem ocenila nejen při sportu, ale i proto, že se jako učitelka pohybuji často „v celé parádě“ před zraky studentů.
3) rozhodně se nemusíte bát, že by byl vidět:)
4) kalíšek je vyroben z materiálu, na kterém neulpívají bakterie, takže krev nezapáchá, narozdíl od tamponů a vložek, kde se krev rozkládá.
5) je nesmírně pohodlný, tedy aspoň já ho necítím, takže si musím dávat pozor, abych na něj nezapomněla:)
6) zavádění je velmi snadné, stejně tak i vyjmutí.

Co se týče údržby, pouze ho po vyjmutí vylijete a vypláchnete, já ho po konci menstruačního cyklu vyvářím, ale dost možná to všechny ženy ani nedělají.

Jediná věc, kterou je třeba zvážit, je zda jste schopny pohledu na svou vlastní krev, která se v pohárku nashromáždí. Nicméně v porovnání s nasáklým tampónem či vložkou se mi zdá celá výměna (vylití a vypláchnutí) jaksi „čistší“.

Informace o kalíšcích a jejich výrobcích včetně diskuzí najdete ve velké míře i na internetu, můžete si je podrobněji nastudovat. Já osobně používám kalíšek firmy LadyCup.

Informace o kalíšku se snažím šířit, jak se dá a ještě mi zpátky nepřišla jediná negativní reakce, naopak, potěšilo mě několik děkovných emailů od neznámých žen. Proto všem ženám radím: vyzkoušejte menstruační kalíšek a uvidíte samy! Budete-li spokojené, šiřte vaše zkušenosti dále, ať si takto můžeme navzájem zpříjemnit „naše dny“ a zároveń nejen ušetřit naše peněženky, ale i naše zdraví a naši planetu.

Níže přikládám článek zabývající se negativními zdravotními vlivy běžných tampónů a vložek, vřele doporučuji jeho přečtení.

Tampóny – šokující pravda (HPV, rakovina děložního čípku …)
aneb
když bělost a zářivost neznamená zdraví a čistota není půl života

Článek není určen jen ženám.

Rapidně stoupající výskyt HPV, rakoviny děložního čípku a mnoha dalších chorob ženského ústrojí, kvůli kterým od žen a bohužel stále častěji i od mladých dívek dostáváme množství emailů, nás vede k napsání tohoto stručného materiálu, který stojí za zvážení.

Ještě předtím, než se začtete do řádků o tajemstvích tampónů, které jsou před vámi pečlivě ukrývané, vyzýváme všechny dívky a ženy, které přijdou do styku s tímto článkem, aby o něm informovaly všechny své známé, včetně matek, dcer, spolužaček apod. Samozřejmě, výzva směřuje také k manželům či partnerům, jejichž ženy či partnerky často, ale v tichosti a potají, trpí zdravotními problémy, ke kterým do značné míry přispěly i konvenční hygienické produkty. Chlapi, pokud Vám na vašich drahých polovičkách záleži, dokažte jim to i tímto způsobem a bez prodlení je o daném problému uvědomte.

Myšlenka, že ženy nevědomky vkládají potenciálně rakovinotvorný materiál přímo do svého těla je smutná, zvláště, když takové počínání prokazatelně zvyšuje riziko HPV, rakoviny děložního čípku, rakoviny samotné dělohy, vaječníků a jiných s tím souvisejících onemocnění.

Kromě mnoha jiných důvodů, proč je používání tampónů a vložek (ale i jednorázových plen u dětí!) zdraví nebezpečné, jsou:

1) syntetický materiál je natolik vstřebávající tělní tekutiny, že vytváří výborné podmínky pro takzvaný Syndrom toxického šoku (TSS – Toxic Shock Syndrome), což je nebezpečné hlavně pro mladé dívky, u kterých se nestihly vytvořit potřebné obranné protilátky proti tomuto syndromu,
2) z chlóru, který se používá na bělení tampónů, vložek (plenek atd..), se uvolňuje dioxin, známá karcinogenní látka, přímo do prostředí pochvy a dělohy. Nemluvě o tom že pozůstatky chloru působí stejně dráždivě a vysušují.

Oba problémy jsou známy přinejmenším od roku 1980, kdy kvůli tampónům Procter & Gamble zemřelo nejméně 38 žen (neví se, kolik je nezaznamenaným případů). Po tomto skandálu byly tampóny s názvem Rallye staženy z trhu a ženám bylo doporučeno používat tampóny s co nejmenší možnou vstřebatelností. Momentální roční výskyt úmrtí na TSS se snížil, avšak je to s největší pravděpodobností proto, že úřady pro kontrolu nemocí přestaly případy TSS sledovat. Právník Tom Riley, který se nejvíce zabývá případy TSS a zastupuje pacientky s následky TSS a pozůstalé pacientek zemřelých přímo na TSS tvrdi, že přestala existovat oznamovací povinnost lékařů, jejichž pacientky byly syndromem postižené a oznamování se stalo dobrovolným. Tuto benevolentnost si vynutily korporace, kterým hrozilo snížení poptávky po jejich hygienických produktech v důsledku prokazatelného negativního vlivu na zdraví.
Přestože úřady případy TSS aktivně více nemonitorují, samy odhadují, že jen v USA trpí na vážné následky TSS ročně asi 1300 žen, z čehož asi 5% následkům nakonec podlehne. V krátkosti, syndrom toxického šoku stále existuje a daří se mu.
Se stejnou jistotou, jako že slunce opět vyjde zítra ráno na východě, se u každé ženy ve větší či menší míře objevují toxické příznaky používání tampónů. To, že na ně žena přímo neumře, nebo momentálně nemá žádné vážné příznaky, neznamená, že syndromem do jisté míry netrpí. Vnější projevy toxicity jsou totiž patrné až v pokročilých stadiích.
Samozřejmě, „testy“ v reklamách přesvědčují dívky a ženy o bezpečnosti a zdravotní nezávadnosti tampónů a vložek. Málokterá dívka či žena však ví, že tyto testy jsou prováděny nebo placeny samotnými výrobci produktů a pravé a nezávislé testy se nepublikují z důvodu komerční cenzury. Jediná a asi i poslední studie doktorů Philipa Tierno a Bruce Hanna z roku 1999 jasně poukázala na to, že tampóny vyrobené ze syntetických látek (kombinace plastů a jiných materiálů, jako například tzv. Rayon, slov. umělé hedvábí)) podporují produkci TSS díky zakládání podmínek pro jistý druh bakterií, zatímco 100% bavlněné tampóny TSS nepodporují. Dokázali také, že syntetické tampóny nasávají mnohem větší množství vody ze sliznice, zanechávajíc na sliznici zbytky koncentrovaných bílkovin, které jsou využívány stafilokokovými bakteriemi na produkci toxinů (důvod častých výtoků). Je logické a není těžké pochopit, že tampóny mají vysokou vstřebatelnost. Nasávají nejen krev, ale i důležitou slizniční sekreci, čímž sliznice zůstává vysušená a dochází k tvorbě malých vředů. Bezpochyby nejvíce trpí krček dělohy.

Zmíněný syndrom však není jediným problémem. Málokdo má ponětí, co všechno tampóny a hygienické vložky obsahují, neboť výrobci nejsou povinni tyto informace uvádět a z logických důvodů je ani neuvádějí.

Nejznámější nebezpečnou látkou v tampónech je dioxin, který je vedlejším produktem vznikajícím při bělení tampónů a vložek chlorem, kterým bělí téměř všichni velkovýrobci. Opakované vystavování se dioxinu podstatně zvyšuje riziko rakoviny a vede také k mnoha nerakovinovým onemocněním, včetně hormonální nerovnováhy, suprese imunitních buněk, vývojových poruch, poškození reprodukčních orgánů obecně (neplodnost), spontánních potratů, poškození plodu apod. Dioxin má schopnost shromažďovat se v těle ženy, a to zejména v tucích a mateřském mléce. Neexistuje žádná logická potřeba bělení hygienických produktů. Existují jen důvody komerční, estetické a reklamní, za co ženy (včetně plodů a kojenců) platí svým zdravím.

.
Kniha Rakovina – proč stále umíráme bez poznání pravdy píše o dioxinu následující:

„Dioxin je potenciálně karcinogenní vedlejší produkt, který je výsledkem procesu na zvýšení úrovně pěnivosti v čistících prostředcích, jako jsou šampony, zubní pasty atd.., a na vybělení papíru v papírnách. Kontejnery ošetřené dioxinem (a některé plastové lahve) někdy přenesou dioxin do samotných výrobků. Bylo prokázáno, že karcinogenita dioxinu je až 500 000 krát vyšší než karcinogenita DDT (syntetický pesticid). „

„… Neskutečně škodlivá složka 1,4-dioxan byla jednou z hlavních složek chemického defoliantu Agent Orange, který se ve velké míře používal během války ve Vietnamu na odstranění plátěných stříšek v džungli, aby bylo možné odhalit nepřátele. 1,4-dioxan je hormonální nepřítel, o kterém se věří (a bylo prokázáno), že je hlavním prvkem způsobujícím výskyt rakoviny u vietnamských vojáků po válce. Je to také napodobenina estrogenu, o které se ví, že při převaze nad progesteronem zvyšuje pravděpodobnost rakoviny prsu a endometriální rakoviny, chorob souvisejících se stresem a snižuje počet spermií. “

„… Dr. Samuel Epstein upozorňuje: „Nejlepší způsob jak se ochránit je poznat komponenty, které jsou nejpravděpodobněji kontaminovány 1,4-dioxan. Tyto zahrnují komponenty se slovíčkem s předponou nebo slabikou PEG (PEG-7, PEG-8, PEG-120), dále polyetylén, polyethylenglykol, poly, atd.. (např.. v sodium laureth sulfát), nebo oxynol. I polysorbát 60 a polysorbát 80 mohou být kontaminovány 1,4-dioxan.“
Epstein, Samuel, Safe Shopper’s Bible, p. 342
Epstein, Samuel, Safe Shopper’s Bible / Bible bezpečného nakupujícího /, str.. 190-191
Jiné problémy tampónů a vložek

- Vstřebávání vody a důležité sekrece ze sliznice pochvy způsobující suchost sliznice
- Narušená pH rovnováha
- Mikrobakteriální nerovnováha
- Pozůstatky pesticidů v nebio-bavlně

Kromě těchto důležitých vlivů na sliznici pochvy dalším významným faktem je dráždivý vliv ostrých syntetických vláken uvolňujících se z tampónů a vložek, které se zachycují na stěnách sliznice, vyvolávají neustálé dráždění, záněty, odlupování poševní sliznice a ještě více podporují vznik syndromu toxického šoku. O únicích těchto vláken se můžete přesvědčit jednoduše – do sklenice s vodou namočte tammpón nebo hygienickou vložku a za nějakou chvíli to (tampón namočený ve vodě) pozorujte proti světlu. Uvidíte odstávající lesklá vlákna, přičemž některé budou z produktu uvolněny.
Jaké jsou možnosti?
Jde o vaše zdraví. Nezůstávejte k problému lhostejnými a začněte se jím aktivně zabývat a věci ohledně tampónů a vložek zkoumat a diskutovat o nich. Na trhu existuje mnoho pro tělo přijatelnějších přípravků než jen masově propagované produkty, které roky použiváte. Vyhledávejte vložky a tampóny (pouze pokud je nevyhnutelně potřebujete) ze 100% vlny a pokud možno, z biovlny. Měli byste je najít v bio-obchodech.

Vynikající možností, kterou nejvíce doporučujeme, jsou mnohonásobně a dlouhodobě (i 10 let!) použitelné produkty, jako menstruační kalíšky vyrobené ze 100% chirurgického silikonu (viz www.kalisek.cz), nebo houby z mořských řas (vynikající článek na dané téma najdete na stránce www.kruhzivota.sk/?page=clanky&node=249&).
Po krátkém průzkumu stránek s tématikou menstruačních kalíšků je zřejmé, že se poukazuje zejména na jejich ekologičnost. Co je však mnohem podstatnější, je jejich nesrovnatelně pozitivní vliv na zdraví ženy v porovnání s tampóny a hygienickými vložkami. Nejenom, že se rozhodnutím pro podobné hygienické potřeby dívky a ženy postarají o zdravější menstruační cyklus bez vlivu chemikálií, ale zároveň zaručeně ušetří ohromné množství peněz. Důležité je jen udělat ten moudrý první krok ke změně a překonat první či druhý měsíc během učení se manipulace s menstruačním kalíškem. Z osobních svědectví, kterých je Kampaň svědkem, jde u vynikající věc a přejeme každé ženě a dívce, aby se o tom měly možnost samy přesvědčit.

Závěr
Syntetické tampóny a hygienické vložky mají negativní vliv na zdraví ženských orgánů, jakožto i na celkové zdraví ženy, ba dokonce i na zdraví a vývoj plodu a později na kojené miminko. Kromě zvýšeného rizika rakoviny děložního čípku, samotné dělohy a vaječníků, k dalším častým problémům patří HPV, pomočování a únik stolice (hlavně z důvodu toxického zatížení močového a svěracího svalstva), bolestivý pohlavní styk (hlavně z důvodu dehydratací a častých zánětů sliznice pochvy), hormonální nerovnováha, neplodnost, poruchy imunity, PMS, infekce močových cest a další zdravotní problémy. Problémům výrazně přitíží i užívání hormonální antikoncepce.
Kampaň vřele doporučuje dívkám a ženám rozumně zvážit alternativy používání tampónů a hygienických vložek a zaměnit je za zdraví neškodné (což je mnohem podstatnější než ekologický důvod) a ekologicky nezávadné produkty.

To platí dvojnásob pokud již žena/dívka trpí záněty pochvy, výtoky, kandidiázou, HPV, nádorovými onemocněními a jinými problémy týkajícími se ženského ústrojí.
Zdroje

Archer, JC and others, Dioxin and Furan Levels Found in Tampons, 2005, Journal of Women’s Health, Volume 14, pages 311-315.
De Vito, MJ and Schecter A. Exposure Assessment to Dioxins from the Use of Tampons and Diapers, Environmental Health Perspectives, Vol. 110, January 2002
National Research Center For Women and Families

http://maloney.house.gov/index.php?option=com_issues&task=view_issue_detail&issue=272&Itemid=35

http://dievcata.blog.cz/0606/pribeh-dievcata-ktore-tampony-takmer-zabili

Hodně štěstí! – Kampaň za pravdu v medicíně – www.badatel.sk

Poznámky
Prevence HPV, rakoviny děložního čípku, rakoviny dělohy, vaječníků, neplodnosti a jiných onemocnění ženského ústrojí:
- dostatek čerstvého ovoce, zeleniny, plodů, sušeného ovoce, semen, vše v syrovém stavu pokud možno

- omezení živočišných jídel, zejména těch s vysokým obsahem estrogenu (zejména červené maso, mléko a tavené sýry)
- vyloučení sóji z důvodu obsahu phytoestrogenu a nepříznivého vlivu na hormonální rovnováhu
- vyloučení HAK (syntetické hormony)
- používání menstruačních produktů, zejména menstruačního kalíšku, nebo alespoň výhradně bio bavlněných hygienických vložek a tampónů (tampónů pouze v nutnosti)
- dodržování hygieny
- dodržování pitného režimu (rozumněj čistá voda), psychohygiena, dostatek pohybu, odpočinku a spánku
- optimální přísun vitaminu C podle důkazů Linus Pauling, nositele Nobelovy ceny za výzkumné práce o vitamínu C (viz kniha Vitamin C a megaskorbická léčba)
- optimální přísun kyseliny listové

Metabolická léčba těchto onemocnění
Vyžaduje intenzivní a individuální přístup, mimo jiné přijem vysokých dávek živin a protinádorových látek podle potřeby a možnosti i jejich intravenózní podávání podle stanovených protokolů, které se používají v metabolické medicíně, např.. Dove Clinic www.doveclinic.com ve Velké Britanii, nebo Oasis of Hope v Mexiku www.oasisofhope.com.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>