Může být mise MarsOne obyčejný podvod?

marsone

OD  · 7.4.2015

Veřejnost na celém světě netrpělivě očekává jak bude pokračovat výběr kandidátů pro plánovaný let na Mars, který má být součástí obrovské televizní reality show. Projekt byl poprvé ohlášen v roce 2011 a od samého počátku jej doprovází mnoho kritiky. Dost možná i oprávněně. Již od prvopočátku se nemohu zbavit dojmu, že na celé této akci něco smrdí. Vzhledem k poslednímu vývoji našeho objevování vesmíru mi to přijde jako velký žert. Američani se dobrovolně vzdávají zaběhnutého systému raketoplánů a velkoryse přenechávají Rusku veškerou zodpovědnost za dopravu materiálu na ISS, podivné aktivity Číny ohledně průzkumu Měsíce jsou víceméně dobře utajované a jakási vojensko-poloprivátní organizace si úspěšně prohání svůj miniraketoplán 2 roky na oběžné dráze aniž by komukoliv řekli, co se skrývá za jeho existencí. Vesmírný program již od začátku provázejí velké konspirace a přísné utajování. Měsíc jsme navštívili před mnoha desítkami let a jelikož došli peníze ( podle oficiální verze ), již jsme neměli možnost se vrátit zpět. Víme skutečně, co se nad našimi hlavami odehrává? Zkoumání vesmíru bylo vždy výhradou nejvlivnějších mocností světa, různé projekty spolikaly velké částky národních rozpočtů a každý kandidát na vesmírné lety byl pečlivě vybírán, většinou z řad armády. V posledních letech se sice objevují snahy z privátního sektoru o významný zásah do objevování vesmíru, v Novém Mexiku se úspěšně – ale pomalu – staví nový kosmodrom a miliardář Richard Branson již prodává lístky ke svým komerčním letům na oběžnou dráhu, i když mu tu a tam něco spadne. Jinými slovy, přijde mi, že kromě klasických satelitních projektů, nových teleskopů ve vesmíru, úspěšného objevování exoplanet a případných mikrobiologických známek možného života na některých objektech sluneční soustavy, se jakoby naše dobývání vesmíru tak nějak zpomalilo. Tedy, alespoň co se týká pilotovaných letů. No a náhle z čistého nebe se nám zde objevuje jakýsi Mars One, soukromá firma o které nikdo nic pořádně neví, a která se rozhodla poslat lidi na Mars. Vážně? Opravdu si někdo myslí, že NASA, USA, Rusko, Čína a další budou jen tak nečinně přihlížet? Anebo je to všechno úplně jinak a pečlivě připravené za zavřenými dveřmi?

mars1

Jednosměrná letenka má zajistit vybraným jedincům výlet na Mars, kde budou muset zemřít, ale ještě předtím se prý budou podílet na vědeckém výzkumu planety. No, je opravdu s podivem, jak se parta civilistů ( i kdyby s odbornými znalostmi z různých oborů ) může efektivně podílet na takovém projektu. Výběr se již posunul směrem k závěrečné fázi a momentálně je známo 100 kandidátů, kteří se dostali do užšího “ finále “. Někteří se nechali již veřejně slyšet, že jsou plni očekávání a jak se těší, že budou zastupovat lidstvo při objevování Marsu. Ne všichni jsou však plni takového optimismu. Asistent profesor při Trinity College School of Education v Dublinu, Dr. Joseph Roche, veřejně přiznal, že projekt Mars One je španě zorganizovaný, nepraktický a již ve svých začátcích není schopen plnit své sliby. Roche je jedním ze stovky finalistů, ze kterých se vybere tým, který má odstartovat v roce 2023. Kromě jiných podivností například oznámil, že jakožto jeden ze sta, nikdy neprošel slíbeným osobním pohovorem, ale namísto toho se vše odehrálo během 10 minut přes Skype. Doposud také neprošel žádnými psychologickými testy, což by mělo být jedno z prvních kritérií při výběru takových kandidátů. Místo toho se jeho šéfové více zajímají o peníze, než kdo vlastně uchazeč je.

“ Pokud vám média nabídnou zaplatit za rozhovor, klidně to přijměte. Žádáme vás totiž slušně o odeslání 75 procent profitu do programu Mars One “, popsal situaci Roche.

 

roche

Dr. Joseph Roche

 

Situace je zřejmě daleko komplikovanější a největším problémem je nedostatek financí. Firma tvrdí, že mise na Mars bude stát 6 miliard dolarů, což je jako špatný žertík ve srovnání s rozpočtem 25 miliard dolarů programu Apollo ( a to v hodnotě peněz šedesátých let ). Na veřejnosti se již objevilo mnoho skeptických hlasů, jako například autor Giles Sparrow:

“ Musíme zatleskat tomuto ambicióznímu plánu, nicméně celý projekt zní jako zbožné přání, když se začnete zabývat detaily. Důvodem k tomu, že se jim to prý podaří uskutečnit tak levně je, že použijí pokročilejší technologie, které jsou však zatím jen ve fázi vývoje. Zkrátka jen věří na rychlý pokrok v dalších deseti letech.”

Vědecký publicista Dr.Christopher Riley si také není jistý celou záležitostí:

“ Na jednu stranu si myslím, že takový krok potřebuje silnou představivost, aby se to mohlo realizovat. Na druhou stranu mne znepokojuje existující návrh, který postrádá finanční zázemí. Ve skutečnosti je tato finanční mezera tak velká, jako je vzdálenost mezi Marsem a Zemí samotná a je velmi těžké si představit, jak to chtějí provést.”

Zatímco se některé mocnosti připravují na svoje vlastní programy v dobývání Marsu v pozdějších letech tohoto století, zdá se, že Mars One už teď zaostává. Firma totiž ani nezačala vyvíjet žádnou kosmickou loď potřebnou k přepravě svého týmu. Nemá ani žádnou raketu potřebnou k dosažení orbitální dráhy, tedy snad jedině, že by se s někým dohodli a nějakou si vypůjčili. Firma ani nemá žádné odpovídající studie toho, jak ve skutečnosti bude tým na Marsu přežívat – nízká gravitace, písečné bouře, limitované zdroje atd. Ostatní agentury již utratily miliardy na takovýchto studiích, ale zdá se, že Mars One se tímto nijak nezatěžuje. No a samozřejmě hrubý nedostatek finančních prostředků jsme již zmínili. Suma sumárum to vypadá jako velký sen poslat vybranou skupinu dobrovolníků na Mars za nějakých devět let. Na kandidáty firma vyvíjí velký tlak, aby přispěli finančně jak jen mohou, ale mnoho důležitých faktorů v přípravě a technologickém zabezpečení celé mise ani doposud neexistuje. Jak jsem již řekl na začátku, tak nějak to celé smrdí.

Ale co když je to všechno ještě úplně jinak? Co když je celý tento projekt jen jakousi další blamáží a mlžením ze strany mocipánů, kteří tak chtějí odvést pozornost od skutečného dění okolo Marsu? Když se na věc podíváme z exopolitické a ufologické perspektivy, máme totiž určité podivné zprávy od informátorů, kteří tvrdí, že lidé jsou na Marsu již možná od sedmdesátých let a že armáda tam má již své kolonie. Jedním z asi nejznámějších aktivistů v tomto směru je Andrew Basiago a jeho Project Pegasus. Basiago byl údajně součástí tajných projektů DARPA, které experimentovaly s cestováním v čase a s teleportací. Byl vyslán jakožto pozemský ambasador v osmdesátých letech na Mars a objevil, že na Marsu žije již jiná civilizace.  Dokonce se v současnosti chystá kandidovat na prezidenta USA. Tvrdí také, že právě na Marsu se poprvé setkal s Barackem Obamou, který byl také součástí programu. Kdo ví, možná mu jejich přítelství pomůže vyhrát nakonec volby. I když jsou tato tvrzení pochopitelně trochu za hranicemi normálnosti, na druhou stranu těžko může někdo s jistotou jejich autenticitu potvrdit, nebo vyloučit. Není tajemstvím, že armáda experimentuje s mnoha exotickými technologiemi již od konce 2.světové války a je jisté, že výsledky těchto studií s veřejností nesdílí.

9ec45c8b1da2e51cffa1d265cc6ecd8b26dbcbe4

Dalším informátorem, který nezávisle informace potvrdil a který byl údajně také teleporotván na Mars je Arthur Neumann, alias Henry Deacon, který byl výrazně popularizován Projektem Camelot. Na konferenci v Barceloně v roce 2009 Neumann veřejně prohlásil:

“ Na Marsu je život. Jsou tam základny. Já tam byl.”

O životě na Marsu mluví mnoho dalších osobností, jako třeba Laura Eisenhowerová, ovšem jak vyhodnotit, co z toho se zakládá na pravdě? Mnoho šancí tato tvrzení ověřit nemáme. Jediné vodítko nám tak může být současný pozoruhodný vývoj robotické mise Curiosity a v podstatě potvrzení, že minimálně v minulosti byl na Marsu život a voda. A mě osobně by vůbec nepřekvapilo, kdyby tam život stále byl i dnes, ať už v jakékoliv formě, protože zprávy od NASA a jiných nemusí být úplné a pravdivé jak jsme se již v minulosti přesvědčili. Pokud tomu tak je a na Marsu je život a pokud je i kdyby jen z části pravdou, že se tam již nachází nějaká vojenská kolonie, nebo vědecký tým, jaký to má vše význam a spojitost s projektem Mars One? Proč by někdo investoval takové úsilí do něčeho, co je již praktikováno v realitě? Je snad z nějakého neznámého důvodu potřeba na Marsu dobrovolníky? Takový scénář nedává smysl, protože kdyby armáda disponovala technologií jako je teleportace, asi by nebyl problém během mžiku na Mars poslat neomezený počet jednotlivců za jakýmkoliv účelem a ani bychom si toho nevšimli.

Jaký je tedy význam a účel celé maškarády zvané Mars One? Proč vůbec něco takového organizovat, když už tam možná tajný výzkum jede na plné obrátky? A kdyby tento program měl být dezinformací a odvedením pozornosti, tak potom od čeho? Netroufám si spekulovat a proto jen kladu otázky, protože celá věc je skutečně velice prapodivná a stojí za zamyšlení…

Mimochodem, registrovaná adresa společnosti Mars One je domácí adresou jednoho ze spoluzakladatelů Base Lansdorpa v nizozemském městečku Amersfoort a sídlo firmy je v pronajatých kancelářích ( uvádí stránky space.com )

 

Zdroj: http://www.astronauti.cz/news/muze-byt-mise-marsone-obycejny-podvod/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>