Může UFO, esoterika či New age nahradit Boha? Jaké je využití v běžném životě?

DUCH-SVATÝ

Každý člověk má v sobě od svého Stvořitele vloženou touhu po naplnění svého života. Každý z nás hledá způsobem, který považuje za nejlepší. Někdo se snaží touhu po nadpřirozenu potlačovat a více se upíná ke světu a jeho starostem i radostem. Obává se duchovního rozměru svého bytí, i když hluboko v sobě tuší, že právě to je velmi důležitá složka nás samotných. Život jsme si nedali my sami, ale byl nám dán darem. Proto jeho naplnění nám může zajistit pouze napojení se na Tvůrce našeho života a tohoto světa. Svět a společnost ve které jsme, nemůže zaplnit prázdnotu, kterou hluboko v sobě pociťuje každý, kdo odkládá hlubší rozměr svého života. Samotné přežívání a dočasný světský život je pouhou náhražkou spojení se s Božím vedením. Zbývá tedy otázka: „Kdo je to Bůh a jak se k němu přiblížit?“.

divadlo-kampa-2

Zajímavý symbol divadla Kampa, kde hrají 4 dohody

Naše přirozená touha po Bohu se může transformovat do tzv. „duchovna“- jakéhosi spirituálního koktejlu hledání. Tento proces hledání od nás příliš nevyžaduje. Je tolerantní ke všem cestám a formám „spirituality“. Právě tato otevřenost paradoxně dovoluje, abychom Boha nikterak nespecifikovali a dovolili mu se projevovat někdy i v protichůdných formách. Jedná se o universální model, který často jako Boha uznává slova jako „energie“ či „vesmír“. Devízou tohoto modelu je, že nás přijímá takové jací jsme a nevyžaduje od nás prakticky nic, pouze jakousi nevyhraněnou otevřenost a všeobecnou laskavost a toleranci. Člověk je podle tohoto vzoru velmi dobrý už ze své přirozenosti a někdy dokonce na úrovni Boha. Je v něm obsaženo jakési vtělené Božství, které je ale dočasně potlačeno, a ke kterému by se měl člověk vlastním úsilím propracovat. Většinou se hovoří o potlačení ega- jakési vytěsnění vlastního já nebo dnes populární 4 dohody: 1. Nehřešte slovem, 2. Neberte si nic osobně, 3. Nevytvářejte si žádné domněnky,  4. Vždy dělejte vše tak, jak nejlépe dovede.

Tuto metodu propaguje dnes tak populární Jaroslav Dušek ve svých improvizovaných beznadějně vyprodaných představeních. Zní to hezky a jednoduše. Když to člověk slyší poprvé tak si řekne „To je přesně ono, to budu dělat a budu šťastný“. Jenže ouha- praktické provádění těchto „dohod“ je totiž nejen obtížné, ale naprosto nemožné. Člověk totiž dříve nebo později zjistí, že je plnit nedokáže, že je prostě natolik špatný, že na to nestačí. A tak to dříve nebo později vzdá, i když se třeba velmi poctivě snaží, ale lhát si do kapsy nejde pořád. To člověka ve skutečnosti přivede k ještě větší frustraci a touze po jiných alternativách.

Podobné je to i u UFO, záhad a tajemna. Člověk při tom dostává jakési příjemné mrazení v zádech a vlastně uspokojuje svoji přirozenou touhu po něčem nadpřirozeném. Ale toto nadpřirozeno je nespecifikovatelné a v běžném životě opět nijak neupotřebitelné. Člověk se na toto tajemno nedokáže nijak prakticky spolehnout, ve skutečnosti si myslí, že se „duchovně vyvíjí“, ale spíše se otevírá vlivu něčeho, o čem nic neví. Možná by někdo namítl, že existuje i technika vizualizace, inspirovaná filmem Tajemství. O této technice jsem již několikrát psal. Jde o čistě sobecké materiální přitahování věcí a majetku skrze duchovní vizualizace. Štěstí se zde definuje pouze ve hmotné sféře, nad čím můžeme u „duchovna“ skutečně pouze kroutit hlavou. Ale je to paradoxně mnohdy velmi dobrý byznys- tohle duchovno a esoterika. ( Ale o tom třeba v příštím článku)

Když jsem prožil své obrácení k Bohu, zasáhla mne bolestná vlna mého spirituálního sobeckého bloudění, které jsem dost možná přenášel i na ostatní. Cesta k Bohu je totiž úplně opačná. Místo nespecifikovatelné vše-tolerantní lásky, zde máte konkrétního Boha, který říká: „Pokud mě milujete, budete zachovávat má přikázání“. Láska se zde neprojevuje jako: „Dělejte si co chcete, nezáleží na tom, stejně jste skvělí“ Ale jako přiznání své vrozené špatnosti, hříšnosti a neschopnosti naplnit svůj život. Jedině v tu chvíli, kdy Bohu vyznáme, že ho potřebujeme víc než cokoliv nebo kohokoliv, pak nastává onen vzájemný vztah. Zatímco duchovno ve stylu New age vás bude neustále za něco chválit a vybírat za to peníze, živá víra potřebuje naši malost a pokání. A tak jsou často lidé stále sráženi životem a stále se brání přiznat si, že potřebují Boha, že na to sami nestačí.

Bůh nám dal svobodnou vůli, ale plně touží po tom, abychom se mu cele odevzdali i se svým životem a jeho naplněním. Bůh touží po nás, ale my netoužíme po něm! Místo toho si hledáme cestičky jak si to „duchovno“ udělat po svém, hledáme tu správnou cestu pro nás, která je dlážděna úsilím tzv. duchovní práce. Ovšem potíž je v tom, že pokud ta práce vyvěrá pouze z naší hříšné přirozenosti, nemůže nikdy dosáhnout žádných úspěchů. ( I když mnoho lidí se tak může tvářit a klamat své „duchovní žáčky a klienty“ ) Dalším důležitým aspektem je duchovní bitva, kterou o nás vede Boží nepřítel, který stojí za falešnou spiritualitou, která nás od Boha odvádí. Pokud budeme vše- tolerantní, automaticky se přesouváme do roviny, kdy jsme plně náchylní pro manipulaci ze strany satana. Domnívám se, že pro člověka, který není veden Božím duchem je nemožné rozeznat ďábelsky rafinované svody toho zlého. Proto potřebujeme plnou Boží zbroj a každodenní modlitbu.

Živá víra znamená naprostý životní obrat nejen teoretických myšlenkových postojů, ale celkového způsobu života. Přesouvá vás do role světského outsidera, ale Božího favorita. „Přátelství se světem totiž znamená nepřátelství s Bohem a kdo chce být přítelem světa, stává se nepřítelem Božím„, jak píše apoštol Jakub. Vztah s Bohem přináší uvědomění si své špatnosti a naprosté závislosti naší „dobroty“ na Něm. Pokud svěřujeme své každodenní starosti Bohu, není to pro něj žádná urážka, ale naopak s radostí sklízí plody naší důvěry. Je to víra, která nás učí, že život nelze žít sám ze svých vlastních sil, ale pouze s plnou důvěrou v Boží vedení. A tak pomalu roste zasazené semínko víry a mění náš hříšný charakter a naše staré já pomalu umírá. Přerodem pak je křest v duchu svatém- nové narození z ducha a vody. Křtít děti je tedy něco zcela zbytečného, protože tento přerod se musí udát vědomě na základě naší víry a nikoliv tradice. Existuje pouze jedna cesta k Bohu a to skrze Jeho syna Ježíše Krista. Přeji všem, kteří stále bloudí, aby nalezli světlo ve tmě.

Další články na podobné téma budou pokračovat… 

7 thoughts on “Může UFO, esoterika či New age nahradit Boha? Jaké je využití v běžném životě?

 1. Děkuji ,moc mi pomáhají tyto informace na mé předlouhé cestě k Bohu.Jsou tato kázání častěji? A kde ?


  1. Zdravím.. Tyto články na podobná témata budou brzy pokračovat.. Co se týče kázání- máte na mysli video níže? Nebo tento článek?.. :) Díky..


 2. Je to přesně tak, jak autor píše. Sama s tím mám zkušenosti. Pro příklad zůstanu u UFO a pak ony kruhy v obilí (cirkle crop) . Čím více jsem „bádala “ pro více informací, tím více jsem se zaplétala s esoterikou, pokusy o abstrální cestování, zájem o spirituality a vše s tím související a ve výsledku….chaos všude kolem mě. Není k totálnímu vyhoření dlouhá cesta, pokud se člověk začne zaplétat do těchto temných sítí. A věčná nespokojenost se člověka pak drží jako stín. Všechny tyto svody se k člověku vskutku přibližují jako vlk v rouše beránčím.
  Je to vskutku pravda, že pokud se člověk neobrátí k Bohu , není pomoci. Je to jediná cesta, jak z toho všeho ven ! A není žádná jiná ! Autor píše správně, že když se člověk začne obracet k Bohu a přiznávat mu své prohřešky, začne se měnit i celý osobní charakter. Najednou člověk vidí všechny svá trápení a potřeby ze zcela jiného úhlu. Mnoho věcí se pak jakoby vyřeší samo.
  Bůh s se všemi !   1. Bohuzel jste si zvolili tu snadnou cestu. Vy proste chcete -vedet- . A proto se uchylujete, jako mene inteligentni populace k Bohu. Protoze ta slozitejsi cesta vas mate a citite se ztraceni. Autor, jehovista co meni sve postoje kazdy rok, dela jakoby spolknul celou moudrost sveta. Vsechno vi a co nevi a cemu nerozumi to je spatne. Je mi lito toho falesneho proroka. Jeste ze 99 procent lidi jsou rozumni. Kdybychom vsichni podlehli takovemu bludu vratili bychom se zpet o 3 tisice let a na zemi by se zilo priserne jako za dob cirkve.


 3. Autor není Jehovista a nemění své postoje každý rok. Autor byl pouze v něčem, co prohlédl jako nebezpečné a díky Bohu poznal cestu živé víry.. O tom jestli existuje Bůh se každý budeme moci brzy přesvědčit.. Uvidíme jak před ním obstojí ona chytrost, kterou zřejmě před Ním preferujete.. Autor rovněž odhaluje církev ŘK- která nemá s živou vírou co dělat.. Doporučuji se zde podívat na video Bůh je živý- živá víra vs. církevní tradice.. Zdraví autor…


 4. Děkuji za váš článek, otevírající oči … Být aktivním svetlem znamená být aktivnim křesťanem a tedy „Neberte si nic osobně“ nebo „Nevytvářejte si žádné domněnky“ působí netečnost k okolí. Prohlížení pokud se koná nepravost a nepřemýšlení nad tím, co a jak dělám … tohle je v rozporu se zasadou víry v dobro. Ten moment, kdy se stává New Age nebezpečný je právě v polopravdě. Kde jednou rukou nabízí pravdu a nohou zároveň posunuje iluze a lži.

  Začiatok bolestí (Evanjelium podľa Matúša)
  4 Ježiš im odpovedal: „Dajte si pozor, aby vás niekto nezviedol. 5 Lebo prídu mnohí v mojom mene a budú hovoriť: ‚Ja som Mesiáš.‘ A mnohých zvedú. 6 Budete počuť o vojnách a chýry o bojoch. Dajte si pozor, aby ste sa neplašili. To musí prísť, ale ešte to nebude koniec. 7 Lebo povstane národ proti národu a kráľovstvo proti kráľovstvu. Miestami bude hlad a zemetrasenie. 8 Ale to všetko bude len počiatok pôrodných bolestí. 9 Potom vás vydajú na mučenie, budú vás zabíjať a všetky národy vás budú nenávidieť pre moje meno. 10 Vtedy mnohí odpadnú a budú sa navzájom udávať a nenávidieť. 11 Vystúpi mnoho falošných prorokov a zvedú mnohých. 12 Veľmi sa rozšíri zloba, takže láska u mnohých vychladne. 13 Ale kto vytrvá do konca, bude spasený. 14 Táto Dobrá zvesť o kráľovstve sa bude hlásať po celom svete ako svedectvo všetkým národom. A potom príde koniec. …

  Opakuji “ Vystúpi mnoho falošných prorokov a zvedú mnohých. “ a tom to právě je.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>