Seriál o hudbě 3. část- Současný hudební průmysl- pohled z pozice nezávislého muzikanta

images (1)

V kapele hraji již téměř 10 let. Za tu dobu mám za sebou něco okolo stovky koncertů a podařilo se mi minimálně nahlédnou do zákulisí naší alternativní scény. Píšu alternativní scény, protože vlastně nedokážu uchopit tu širokou škálu hudebního proudu, který se pohybuje na samé hranici zájmu fanoušků. Existuje skutečně ohromné množství nadšených muzikantů a kapel a z toho se k širšímu povědomí dostane jen nepatrný zlomek. Proč tomu tak je?

Originalita poslechu je nahrazena pohodlností dnešních „konzumentů“ hudby, pokud se tomu dá ještě v podobě některých interpretů tak říkat. Ale samozřejmě tohle je na vkusu každého posluchače. Jenže je to právě pohodlnost a nedostatek času a vůle si najít svojí kapelu a druh muziky. Hudba jako taková v masové míře zdegenerovala  na pouhou formu a obsah přesedlal na vedlejší kolej. Obrovský příval povrchní hudby z médií a dokola se opakující singly z rádií nakonec udělaly své. Mainstreamová hudba už dlouho vykrádá sama sebe a ačkoliv nemá, co nového nabídnout, ovládá stále poslechovost mas. Ale o tom nechci psát. Svět šoubyznysu je koneckonců neúprosný a já osobně bych se tam ani dostat nechtěl. Mělo by se to ale spíše jmenovat byznys šou, protože jde jen o výdělek a nikoliv o nějaké umění.

Kreativní muzikanti se dnes musí smířit s tím, že ačkoliv hrají své písně a texty, systém je nastaven tak, že šance na širší poslechovost je mizivá. Nicméně to by je tak nemuselo odradit. Další faktorem jsou prostředky. Dělat muziku totiž dnes není levná záležitost. Musíte mít samozřejmě nástroj. K němu pak většinou ještě příslušenství nebo aparát na ozvučení. Základní investice, řeknete si. Následuje zkušebna, kde se kapela může sejít a nerušit okolní svět. To je dost drahá záležitost, zvláště v Praze. Pokud si chcete nahrát nějaké písně v lepší kvalitě, pak se připravte na rovněž slušný obnos. Jediným zdrojem příjmu jsou tak koncerty. Začínáte většinou po klubech, kde aby vám vůbec někdo přišel, dáte takové vstupné, že si sotva zaplatíte cestu pro kapelu. Takto se dá pokračovat dál a dál.

Musíme si uvědomit, že pokud vytvoří nějaké hudební těleso dobrou píseň, jedná se o práci jako každou jinou. Není to ovšem hmotná práce, ale práce umělecká nebo duchovní- chcete li. Samozřejmě pokud to není nevkusné nebo rovnou brak. Pokud se ale brak dostane do hlavního proudu zájmu masové populace, pak to nikoho netrápí, ba naopak. Domnívám se, že by měla fungovat něco jako morální a umělecká policie, pokud nechceme přijít o hodnoty, které rapidně v konzumní společnosti ubývají. Ale abych to vysvětlil. Existuje více druhů zločinů. Jedním z nich je co nejvíce znesnadnit prosazení „nehlídaných“ umělců do veřejného prostoru. Každý má právo vytvořit nějakou tzv. duševní hodnotu ( na které dokonce profitují třetí strany viz. OSA) a zároveň, pokud se tato hodnota shledá skutečně prospěšnou a důležitou, pak mu musí být umožněno se prezentovat ve veřejném prostoru umění. Nastává otázka, kdo a jakým způsobem určí opravdu kvalitní tvorbu.

Podle mého to nesmí být mediální průmysl, ale samotní posluchači. Je nezbytné dát prostor co nejvíce novým hudebním směrům a tělesům. Jak toho docílit? Abych řekl pravdu, vidím jen jedinou cestu. Zbavit se závislosti na mediální propagandě a věnovat svůj čas objevováním nové hudby. Na internetu se najde mnoho svobodné hudby a já osobně vidím budoucnost právě v internetovém prostoru, kde má každá kapela svoje možnosti. Bohužel se kšeftuje už i s množstvím návštěvnosti a počtem lajků atd. Tyto nekalé praktiky, tak vyzdvihnou interprety, kteří by se jinak nebyli schopni prosadit. Hudební svoboda projevu musí zůstat rovnocenná pro všechny. Snad dnešní mladá generace, tolik ovlivněna nekončícími cover verzemi a mediální masáží, dokáže v sobě probudit kritické a dostatečně estetické cítění pro poslání každého muzikanta- rozdávat radost a předávat lidem vlastní poselství.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>