Utrpení vede k pokoře, pokora k laskavosti a laskavost k moudrosti.

255775_154340227972874_143217255751838_331827_7248195_n

Když se dívám kolem sebe a hledám lék na ducha soudobé společnosti, nedokážu ho žádným prostředkem najít. Nabízím vám při Velkém pátku krátké zamyšlení o pokoře a křesťanství.

Svět se mění každým okamžikem. A lidí v něm je opravdu mnoho. Někteří si myslí, že svět je přelidněn a vyřešením takové otázky by člověk vyřešil dost problému, včetně otázky životního prostředí atd. Lidé jsou podle této filozofie nenapravitelným bodavým hmyzem planety, který přenáší smrtící virus na vše kolem sebe. Tento hmyz se přemnožil a tlačí se v podivných betonových kotcích, když vykonává svůj rutinní naprogramovaný život, splácí účty a úvěry, aby mohl pracovat, pracuje, aby mohl splácet. Rozšiřuje svou nákazu odtržením se od přírodních cyklů a nepochopením života kolem něj. Obklopil se přístroji, kterým rozumí a na kterých se stává závislý. Umí si opravit počítač, ale už nesvede spravit střechu nad jeho hlavou. Dokáže si přes chytrý telefon objednat jídlo, ale zapomněl jak zasadit semínko, ze kterého může po jeho péči plodit rostlina. Stal se závislý na penězích, které jsou smyšleným platidlem mocných, světové monopoly pár stovek lidí, kteří se opájejí vlastní pýchou a mocí.

Přistoupili jsme na hru vlastní nákazy, vlastní zkázy. Přes to všechno si nemyslím, že lidská populace musí být redukována, aby přežila. Že nepotřebuje jadernou válku, aby se vyčistil svět od tak hrozného hmyzu jménem člověk. Lidé nemusí hromadně umírat, ale musí začít hromadně trpět, aby pochopili. Čím to je, že nejvíc nešťastný jsou lidé, kteří se tak úzkostlivě brání utrpení? Že smutkem a depresemi trpí člověk, který se obalil ohromným majetkem a pozemskými věcmi? Jednou jsem viděl dokumentární pořad o nejlepších nemovitostech světa. Vystupoval tam člověk, který tu nemovitost vlastnil a chtěl ji prodat. Bydlel v obrovském honosném sídle úplně sám. Rodina ho opustila a on bloumal v přepychové vile v županu jako omráčený. Nakonec řekl něco v tom smyslu, že žádné peníze nepřehluší samotu. Bylo to až dojemný příběh boháče na pokraji zhroucení.

Pak jsem viděl pořad o lidech z Afghánistánu, kteří se pohybovali poblíž válečných zón a jejich majetek byl zničen nebo vůbec žádný neměli, kromě polorozbořených chatrčí. A přesto tito lidé zářili vnitřním klidem a štěstím. Viděl jsem dokument Cesta do Indie Igora Chauna, kde žebráci a mrzáci by mohli rozdávat štěstí nám civilizovaným evropanům. Dokonce i naše vlastní statistiky nám říkají, že nejšťastnější jsou lidé, kteří toho mají nejméně. Lidé, kteří nehrají hru s penězi a raději si hrají se svými dětmi a rodiči. Lidé, kteří z našeho pohledu nemohou být spokojeni se svým životem jsou mnohem spokojenější než my všichni. Jejich utrpení je přivedlo zpět na cestu životem, zpět k opravdovým lidským hodnotám.

buh_syn

Křesťanství nám říká, že Ježíš Kristus zemřel na kříži a poté byl vzkříšen. Prošel ohromným utrpením až k smrti, aby mohl vyjít jako čistý vyvýšený člověk. Někdo tvrdí, že tato víra je vírou v utrpení, že se glorifikuje lidské mučení v podobě Krista, který nese pod ranami biče svůj kříž na Golgotu. Nemyslím si, že Kristus na kříži vykoupil hříchy lidstva. Každý kdo jsme tady, musíme sami vykoupit ty své. Ale mám hluboký pocit pokory před ikonou nadvlády ducha nad tělem. Možná, že člověk, který má všechen blahobyt pozemského světa, stejně nakonec vykoupí svou bolest strastí duše. Mnoho z nás je psychicky vyčerpaných, hladoví naše duše. Jsme obaleni pocitem zmaru z lopotného pachtění se, odříznutí od přírody a Zdroje. Možná že život v přepychu je také utrpení, které mění svou podobu a odkládá svou činnost na později.

Na závěr: Nejsem si jistý zda se mi správně podařilo podat moji myšlenku. Vzpomněl jsem si na Jaroslava Duška a jeho vystoupení v televizi, kdy prohlásil, že nějaká paní, kterou znal, meditovala na téma utrpení.  A když už byla unavená, šla hrabat listí a v tom listí našla papír. Na papíru bylo napsáno: „Kdo neumí trpět, musí trpět“. Já bych to možná ještě rozšířil: “ Kdo se chce záměrně vyhnout pozemskému strádání, živí démona strachu, který mu dříve nebo později vyhlodá jeho srdce“.

 

One thought on “Utrpení vede k pokoře, pokora k laskavosti a laskavost k moudrosti.

 1. To co učí církev je z poloviny zfalšováno!!

  Původní Kristovo učení se znovu objevilo na Zemi díky znovunalezení Tomášova evangelia…

  Dekódování původního Kristova učení z Tomášova evangelia a důkazy jeho autentičnosti zde:

  http://www.ragauian.cz/vznik-noveho-zakona-krestansky-klaster-v-chenoboskiu-a-jeho-gnosticke-krestanske-spisy-z-nag-hammadi/
  http://www.ragauian.cz/vznik-noveho-zakona-kym-byl-pisatel-tomasova-evangelia-muzeme-mu-verit/
  http://www.ragauian.cz/lehce-nevazne-o-vaznem-konfliktu-mezi-zivym-gnostickym-poznanim-a-smrticimi-dogmaty-viry-8/


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>